Kontakt

Kultura i Edukacja

Zapraszamy na XXVI Dni Bretanii

Plakat Dni Bretanii w 2021 roku

17 listopada 2021 roku spotkaniem na temat sztuki cyrkowej z gośćmi z Francji rozpoczyna się kolejna edycja Dni Bretanii na Warmii i Mazurach.

Cykliczna, listopadowa impreza ma na celu przybliżenie kultury Bretanii, a w szczególności departamentu Côtes d’Armor, z którym samorząd województwa warmińsko-mazurskiego utrzymuje bliskie relacje od ponad 20 lat.

Organizatorem cyklu wydarzeń kulturalnych jest Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie.

PROGRAM:

17 listopada (śr), godz. 17.30 (offline)
Ale cyrk! // cirque nouveau // współczesna sztuka cyrkowa od kulis // spotkanie

Spotkanie z Sébastienem Wojdanem i François Alaitru, przedstawicielami działającej w Bretanii grupy cyrkowej GALAPIAT, o kulisach działalności stowarzyszenia. Współczesna sztuka cyrkowa to widowisko z pogranicza teatru, cyrku, tańca i animacji. O wyjątkowości projektów Galapiat świadczą między innymi liczne spektakle odwołujące się do wyzwań aktualnego świata w jego wymiarze kulturowym i społecznym. W jaki sposób projekty GALAPIAT wkomponowują się w tkankę kulturową współczesnej Bretanii? Jak, od strony artystycznej i organizacyjnej, powstają inicjatywy i w jaki sposób angażują lokalną społeczność (współpraca, sieciowanie, wolontariat)? 


Stowarzyszenie GALAPIAT CIRQUE (www.galapiat-cirque.fr) to zespół młodych i pełnych zapału ludzi, pasjonatów nowej sztuki cyrku, profesjonalistów sztuki cyrkowej. Samodzielnie przygotowują i reżyserują przedstawienia, prowadzą warsztaty dla dzieci, młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami. Organizują wydarzenia artystyczne (m.in. festiwale nowocyrkowe) we współpracy z lokalną społecznością. Cyrk Galapiat tworzy wypracowane i wysmakowane przedstawienia teatralne ukazujące niezwykłą sprawność ludzkiego ciała, bazujące na akrobacji, żonglerce i minimalistycznej scenografii, a przy tym prezentujące historie z przesłaniem, zaangażowane społecznie. W 2014 roku GALAPIAT CIRQUE zaprezentował w województwie warmińsko-mazurskim dwa spektakle „Maraton” (wyk. Sébastien Wojdan) i „Boi” (wyk. Jonas Séradin). Artyści zaprezentowali się w Aniołowie, Olsztynie (w ramach Olsztyńskiej Trzydniówki Teatralnej) oraz Szczytnie (współpraca z Miejskim Ośrodkiem Kultury). W listopadzie 2021 roku wracają na Warmię i Mazury z projektem warsztatów nowego cyrku “Cyrkownia”, które koordynuje Stowarzyszenie Olsztyński Teatr Uliczny, a także w poszukiwaniu partnerów do współpracy przy projektach międzynarodowych.  
Spotkanie tłumaczone na język polski.

18 listopada (czw), godz. 17.30 (offline)
“Kamuflaż wewnętrzny” // Stéphanie Pommeret // finisaż wystawy

Uroczyste zakończenie wystawy fotografii z udziałem artystki plastyczki Stéphanie Pommeret (www.stephaniepommeret.com). Podczas finisażu zaprezentowane zostaną również efekty jej pracy podczas rezydencji artystycznej w Starych Jabłonkach podsumowującej polsko-francuski projekt Erasmus+ pn. “Modelowe Wioski Tematyczne. Program rozwoju kompetencji lokalnych liderów”.
Stéphanie Pommeret – francuska artystka plastyczka. Urodziła się w 1976 r. w Rennes. Na co dzień mieszka i tworzy w Saint-Brieuc. Absolwentka École européenne supérieure d'art de Bretagne (EESAB) w Lorient. Autorka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Swoje prace prezentowała m.in. w Maroku, Indiach, Wielkiej Brytanii. W swojej twórczości artystka odwołuje się do ważnych kwestii społecznych.
Spotkanie tłumaczone na język polski.

19 listopada (pt), godz. 18.15 (offline)
Café français // klub konwersacyjny

Spotkanie dla miłośników, sympatyków i praktyków języka francuskiego. Podczas listopadowego spotkania przybliżymy uczestnikom i uczestniczkom fascynującą, bogatą i zróżnicowaną przyrodę Bretanii.  
Spotkanie w języku francuskim.

23 listopada (wt), godz. 17.30 (online)
Âmes de Bretagne // Dusze Bretanii // spotkanie online

Spotkanie online z Anne Laure Hamon pomysłodawczynią projektu pn. “Âmes de Bretagne” i prezeską stowarzyszenia o tej samej nazwie (www.amesdebretagne.bzh). Przykład oddolnej inicjatywy młodych ludzi, siostry i brata, którzy w oryginalny sposób opowiadają o regionie, oddając głos Bretończykom, kobietom i mężczyznom, dzieciom, młodzieży i dorosłym. Mozaika osobistych opowieści o ich miejscu pochodzenia, miejscu zamieszkania, zebrane w serię filmów dokumentalnych dostępnych w sieci. Rozmowy o tożsamości, o historii i teraźniejszości. Bretania oczami swoich mieszkańców i mieszkanek. Podczas spotkania dowiemy się, skąd wziął się pomysł na projekt, jak przebiegała jego realizacja i jakie są jego efekty.

Spotkanie poprowadzi Tomasz "Bretomek" Kowalczyk, animator, edukator, pasjonat Bretanii i wszystkiego co bretońskie. Organizator koncertów, wydarzeń literackich, warsztatów tanecznych. Instruktor tańca bretońskiej Confédération Kenleur.
Spotkanie tłumaczone na język polski

24 listopada (śr), godz. 17.30 (offline)
Ciné-club // francuski klub filmowy // ‘Tajemnica Henriego Picka’

Podczas tegorocznych Dni Bretanii zainaugurujemy ‘ciné-club’, comiesięczny, środowy klub filmowy. Wspólnie będziemy odkrywać filmy francuskie podejmując poniekąd ideę braci Lumière: ‘Montrer le monde au monde’ (fr. Pokazywać światu świat). Naszą ideą jest spotkanie z ludźmi, przyjemność z oglądania filmów, a jednocześnie możliwość wymiany spostrzeżeń oraz zaproszenie do małej dyskusji. Słowo ‘ciné-club’ zostało wymyślone w 1920 roku przez Louisa Delluca, wielkiego reżysera francuskiego w epoce kina niemego oraz wielkiego krytyka, jednego z pierwszych, którzy uznali kino za sztukę. Klub jest pomysłem naszej francuskiej wolontariuszki Emmy, która kocha kino i chce się tą pasją dzielić z innymi.

Na początek proponujemy ekranizację popularnej powieści Davida Foenkinosa, film “Tajemnica Henriego Picka / Le mystère Henri Pick” (reż. Rémi Bezançon, 2019), który pozwoli nam odkrywać i podziwiać bretońskie krajobrazy. Młoda, bretońska dziennikarka publikuje odnaleziony w jednej z bibliotek rękopis, który staje się prawdziwym bestsellerem. Ale znany krytyk literacki, Jean-Michel Rouche (Fabrice Luchini), wątpi, żeby Henri Pick, bretoński kucharz, który zmarł dwa lata przed publikacją dzieła, był jego prawdziwym autorem. Postanawia przeprowadzić własne śledztwo, a córka Henriego Picka (Camille Cottin) przyłącza się do tej przygody.
Napisy w języku polskim.
Spotkanie tłumaczone na język polski.

25 listopada (czw), godz. 17.30 (offline)
„Niezwykłe Bretonki” // wernisaż wystawy
„Kobiety, które stworzyły Bretanię” // Nathalie de Broc // wykład online
Otwarcie wystawy edukacyjnej o niezwykłych Bretonkach żyjących w różnych czasach, które miały siłę i charakter, by rozwijać się i usamodzielniać, biorąc swoje życie we własne ręce i torując drogę innym kobietom, przez stulecia żyjącym w świecie nierównych szans. Twórcy wystawy, Dom Bretanii w Poznaniu, przedstawiają m.in. restauratorki z Pont Aven, które w miasteczku stworzyły najlepsze warunki dla malarzy, którzy chętnie tam przyjeżdżali, a portrety tych kobiet m.in. pędzla Gauguina znajdują się dziś w najlepszych muzeach świata. Opowiadają o hrabinie de la Garaye, pierwszej lekarce okulistce z XVIII wieku - pionierce pomocy humanitarnej, czy o Louise de Kergariou, która na początku XX wieku przeznaczyła swoją fortunę na sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Nie brakuje sylwetek artystek wyrastających ponad swe czasy: podziwianej przez Davida Bowie surrealistki Claude Cahun czy Suzy Solidor, piosenkarki kabaretowej, emancypantki, najczęściej portretowanej kobiety, w tym m.in. przez Tamarę Łempicką.
Koncepcja i produkcja wystawy: Dom Bretanii w Poznaniu.

Nathalie de Broc jest cenioną we Francji powieściopisarką i niezależną dziennikarką pracującą dla telewizji France 3 Ouest. W 2019 roku opublikowała w Ouest-France książkę pt. Ces femmes qui ont fait la Bretagne ("Kobiety, które stworzyły Bretanię"), w której prezentuje pasjonujące kobiece historie. O większości z tych wyjątkowych kobiet nikt wcześniej nie słyszał. Jej książka jest efektem długich poszukiwań archiwalnych.
Spotkanie tłumaczone na język polski.

27 listopada (sb), godz. 10.00-12.00 (offline)
AM STRAM GRAnimacja // Animacje dla dzieci
Sobotnie animacje kulturowo-językowe dla dzieci (6-11 lat). Dzieci będą mogły zasmakować bretońskiej kultury oraz poznać zwyczaje i tradycje tego pięknego regionu. W programie zabawy językowe, zajęcia plastyczne i manualne.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr tel.: 504 914 186.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK