Kontakt

Kultura i Edukacja

„Ostatni Poganie Europy” – zobacz dokumentalny film

Kadr z filmu - Fot. Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Film ukazujący historię dawnych ludów zamieszkujących wschodnie i południowe wybrzeże Bałtyku zostanie wyemitowany 19 listopada 2021 roku (godz. 20.10) na antenie TVP DOKUMENT.

Jest to dwuczęściowy dokument wyróżniający się perfekcyjną dbałością o realia, wsparty wiedzą naukowych konsultantów, ze wszechobecną świetną  muzyką i zdjęciami.

Pokazanie związku człowieka z naturą , szacunku jakim darzyły ją ludy krajów pogańskich, jest wartością samą w sobie. Ścieranie się kultury chrześcijańskiej i pogańskiej to nie tylko cenna lekcja historii. Film prezentowany na festiwalach może przynieść twórcom i producentom sporo satysfakcji i nagród.

Część zdjęć realizowana była w województwie warmińsko-mazurskim - m.in. na Zalewie Wiślanym, w plenerach regionu (puszcze i jeziora), w Elblągu  i Grunwaldzie. W postprodukcji uczestniczyły m.in. firmy EGO MOOVIES z Elbląga, Studio Nagrań UWM w Olsztynie, EMTG Olsztyn (animacja) oraz aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Jest to dzieło młodych twórców - braci Raitisa i Laurisa Abele, mających już na koncie nominację do Oscara za krótkometrażowy film  „Castratus de Boar” (2015). Polska producentką filmu jest  Dorota  Roszkowska (ARKANA STUDIO). Pracowała m.in. z Marcelem Łozińskim („Poste restante”), Lechem  Majewskim („Młyn i krzyż”), Pawłem Piterą („Habit i zbroja”).

Koproducentem jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, który dofinansował tę produkcję. Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy wspiera samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK